Filling Up A Car With Other Liquids

🔒 This is just a preview! With a Byrdseed.TV PD account, you can use this video as professional development. You'll save some serious time. Never wonder what to present again! Give your teachers the specifics they need. There's nothing like it! Byrdseed.TV has 700+ lessons your teachers can use. Plus there are PD resources for you! You'll save some serious time. Never wonder what to present again! Give your teachers the specifics they need. There's nothing like it! You can use these lessons directly with your students. Your teachers will use these lessons directly with their students! You can use this lesson in PD and your teachers can use it with their students. Want to try Byrdseed.TV? Set up a free trial →
 

Related

Summary

Is gas actually that expensive? What if we filled a car up with… orange juice?

  1. Pick a car and find its fuel tank capacity. Calculate the cost of filling that car up with gas in your area.
  2. Pick at least three other liquids (get creative!) Calculate the cost per gallon and the total cost of filling up the car with each liquid.

Start using these resources with your students today! Get access to the library of done-for-you PD resources! Give your teachers access to hundreds of high-quality, done-for-you lessons! Get access to lessons for your teachers, plus done-for-you PD resources! Get access to the videos plus printable resources, interactive apps, and more!

Set up a free trial!

Teachers love Byrdseed.TV!

"Love, love, love Byrdseed TV... I used many ideas and lessons this year. The kids loved the lessons and were engaged!" ~  Tiffany in California

"I absolutely LOVE all of the ideas on your site. I am using Byrdseed TV to differentiate activities for my clustered students to work on when the rest of the class is doing something they've already mastered." ~  Wendy in Washington

"I love Byrdseed.TV. It is a lifesaver" ~  Lori in Washington