Start using these resources with your students today! Get access to the library of done-for-you PD resources! Give your teachers access to hundreds of high-quality, done-for-you lessons! Get access to lessons for your teachers, plus done-for-you PD resources! Get access to the videos plus printable resources, interactive apps, and more!

Summary
What if you had an original iPod and sold it compared to if you had bought the equivalent amount of Apple stock and sold that?
- Introduce the prompt: What if we bought Apple stock instead of the original iPod? How much money would we have if we sold them both today? Ask "what do we need to know?" to answer this. Students will find this information online.
- Students compute the number of Apple shares they could have bought on October 23, 2001. Then they compute the amount of money those shares would be worth now.
- They create three interesting ways to express the two amounts: one using a pure math skill (percents, ratio, difference) and two using equivalence (how many Big Macs, tickets to Disneyland, or PlayStations could you buy with the two values).
- Students repeat their investigation for another product or company (or twice if you'd like!).
- They finally create a big idea about investing vs spending, backing it up with evidence from their research. Their final product can take the form of an essay, presentation, video, website, etc.
Teachers love Byrdseed.TV!
"Byrdseed.TV has always been amazing but during the last year, you have been elevated to SUPERAMAZINGFANTASTIC status. You have saved my students from super boring lessons." ~ Heidi in California
"I just subscribed to Byrdseed.TV and am loving it -- though it is kind of scary addictive in a binge-watching kind of way (that, by the way, is a compliment)." ~ Elizabeth from Florida
"I absolutely LOVE all of the ideas on your site. I am using Byrdseed TV to differentiate activities for my clustered students to work on when the rest of the class is doing something they've already mastered." ~ Wendy in Washington