Use Novelty To Teach Its vs It’s

Because you're not signed in, this is a just brief preview of the video.

This contains a teacher overview as well as 3 videos for students to work through independently. Learn more about student access here.

Take a dull grammar lesson about “its” vs “it’s” and spice it up with a novel product.

none

What teachers are saying

"I love Byrdseed TV! I use it as a resource and inspiration source! Thank you so much for sharing your ideas and knowledge. (Helped my students make our first green screen production just today!)" ~ Kari in Texas

"I am the coordinator for our district GATE program. Byrdseed.TV is one of my favorite sites and one of the best investments I have made for the program." ~ Jeannette in California

"We use Byrdseed.TV when we do staff development to motivate and give fresh ideas to teachers working with gifted and advanced students." ~ Debbie in Oregon

Read more...

Pricing

Check out our pricing options.

Monthly pricing begins at: $5.99
Annual pricing begins at: $59

All memberships include access to every video, plus student accounts. Learn more.

Not ready to buy?

Enter your email to receive free updates about new videos.


Watch More

Writing
Copyright 2012 - 2017 Byrdseed, LLC