Doubling Dollars

Because you're not signed in, this is a just brief preview of the video.

This contains a teacher overview as well as 6 videos for students to work through independently. Learn more about student access here.

Students will double a single dollar once per day and discover how long it takes to reach $1 million. Along the way, they’ll move from repeated multiplication to using exponents.

none

What teachers are saying

"I LOVE your site! Teaching home schooled GATE children tests my creativity often! Many thanks for the times you have saved my sanity!" ~ Michelle

"Love, love, love Byrdseed TV... I used many ideas and lessons this year. This kids loved the lessons and were engaged!" ~ Tiffany in California

"I love your site! I find it incredibly helpful when planning my lessons for my high kids. Such innovative ideas and easy to implement. I’ve used a handful of your lessons to date. During each of those lessons, my students were engaged and excited about the topic." ~ Angela in Colorado

Read more...

Pricing

Check out our pricing options.

Monthly pricing begins at: $5.99
Annual pricing begins at: $59

All memberships include access to every video, plus student accounts. Learn more.

Not ready to buy?

Enter your email to receive free updates about new videos.


Watch More

Math ProjectsStudent Videos